Civitas Anykščiuose su Tomu Vaiseta: kaip buvo skaitoma sovietmečiu?

  • rugsėjo 25, 2015
  • Naujienos, Piliečių švietimas ir įgalinimas, Projektai, Renginiai

Mūsų visuomenėje gajus stereotipas, kad „anksčiau žmonės skaitė daug daugiu nei dabar“. Žodis „anksčiau“ labiausiai apima, matyt, sovietinį laikotarpį. Visgi kiek kitokią „skaitymo situaciją“ anuomet nupasakoja Civitas klubų lektorius Tomas Vaiseta, 2015 m. rugsėjo 24 d. pakvietęs anykštėnus į diskusiją „Kaip buvo skaitoma sovietmečiu?“.

Diskusijos metu T. Vaiseta, remdamasis istorinių šaltinių tyrinėjimu, kėlė klausimus, kiek ir kaip skaitymas sovietmečiu buvo ideologizuotas, kokia iš tiesų visuomenės dalis skaitė knygas, kodėl jau vien knygos turėjimas lentynoje buvo socialinio prestižo ženklas ir kėlė dirbtinę knygų paklausą, kaip įvairios institucijos kūrė ir palaikė nuolat augančio skaitančiųjų rato mitą, kodėl leidinių tiražai mažai ką tepasako apie realų jų poreikį ir kt.

Tomas Vaiseta Vilniaus universitete baigė žurnalistikos bakalauro bei istorijos magistro studijas. 2012 m. apsigynė disertaciją „Nuobodulio visuomenė: vėlyvojo sovietmečio Lietuva (1964–1984)“. Nuo 2015 m. T. Vaiseta yra žurnalo „Naujasis Židinys – Aidai“ vyr. redaktorius, dėsto VU Istorijos fakultete. Už prozos knygą „Paukščių miegas“ Tomui Vaisetai įteikta 2014-ųjų Kazimiero Barėno literatūrinė premija, ji taip pat laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos „Pirmosios knygos“ konkursą.

Kviečiame ir kitus Civitas klubus pasikviesti Tomą Vaisetą į diskusiją!

***
Renginys organizuojamas įgyvendinant projektą “Sąmoningas ir aktyvus piliečių dalyvavimas viešajame gyvenime”, finansuojamą Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje.
EEA+Grants+-+JPG