Vyriausybė neteko piliečių paramos

  • gegužės 25, 2006
  • Naujienos

Dabartinė Lietuvos Vyriausybė prarado piliečių paramą,– tokią išvadą priėjo  Pilietinės visuomenės instituto ekspertai, išanalizavę pastarojo meto visuomenės apklausas. Dauguma lietuvių yra nusivylę Vyriausybės gebėjimais spręsti šalies problemas. Beveik pusė Lietuvos gyventojų mano, jog šią Vyriausybę dėl blogo darbo turėtų pakeisti naujas ministrų kabinetas. Tai rodo šio mėnesio 5-8 dienomis Pilietinės visuomenės instituto užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa: buvo apklausti 1062 šalies gyventojai 19 miestų ir 56 kaimuose.

Klausiami „Ar dabartinė Vyriausybė sugeba spręsti Lietuvos problemas?“, net 70,2 proc. apklaustųjų atsakė: „greičiau ne“ (36,2 proc.) arba „ne“ (34 proc.). Tik 3 proc. mano, jog Vyriausybė pajėgia, o 15,3 proc. – kad iš dalies pajėgia tvarkyti šalies reikalus. 11,6 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.

46,5 proc. gyventojų yra įsitikinę, kad A.Brazausko vadovaujamą Vyriausybę dėl to, kad ji dirba blogai, reikia pakeisti nauju ministrų kabinetu. Dar 35 proc. lietuvių, nors vertina Vyriausybės darbą blogai, nemano, kad ją derėtų keisti. Tik 18,5 proc. apklaustųjų dabartinės Vyriausybės darbui didelių priekaištų neturi. Norinčių, kad Vyriausybė būtų pakeista, per pastaruosius mėnesius gerokai padaugėjo. Tą patį klausimą Pilietinės visuomenės institutas buvo uždavęs ir 2005 metų rugsėjį. Tuomet tik 34,8 proc. lietuvių reiškė nuomonę, jog dėl blogo darbo A. Brazausko vadovaujamą Vyriausybę reikėtų keisti nauja, o ministrų kabineto veiklai priekaištų neturėjo 30,6 proc. (Vilmorus, 2005 m.rugsėjo 8-11 d.). Vyriausybe nusivylusių, bet jokių permainų nepageidaujančių gyventojų pernai rudenį būta tiek pat, kiek dabar – 34,6 proc. Daugiausiai manančių, kad Vyriausybė privalo būti pakeista, šiuo metu yra tarp jaunimo iki 29 metų amžiaus (net 53 proc.), o vyresni gyventojai dažniau linkę toleruoti, jų nuomone, blogai dirbantį ministrų kabinetą.

Požiūris į Vyriausybės veiklą priklauso nuo gyventojų paramos politinėms partijoms. Tačiau net dabartinę valdančiąją mažumą palaikantys gyventojai skirtingai vertina Vyriausybės darbą. Daugiausiai Vyriausybės veiklai pritariančių lietuvių yra tarp Socialdemokratų partijos rėmėjų (53 proc.), gerokai mažiau – tarp Darbo partijos ir Valstiečių liaudininkų sąjungos šalininkų (po 26 proc.). Įsitikinusių, kad A.Brazausko Vyriausybę turi pakeisti naujas ministrų kabinetas, itin daug tarp Liberalų demokratų (58 proc.), Naujosios sąjungos (55 proc.) ir Tėvynės sąjungos (52 proc.) rėmėjų. Vyriausybės kaitos labiausiai norėtų Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžo gyventojai, pakančiau į jos darbą žiūri Vilniaus ir kaimo žmonės.

Respondentai, nurodę, kad dabartinę Vyriausybę reikia pakeisti, buvo paklausti, kas, jų nuomone, turėtų vadovauti naujam ministrų kabinetui. Daugiausiai lietuvių – 25,1 proc.- nauja šalies ministre pirmininke norėtų matyti Dalią Grybauskaitę. Už šią politikę pasisako didesnė dalis aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių. Ją dažniau minėjo Naujosios sąjungos ir Tėvynės sąjungos rėmėjai. 11,6 proc. gyventojų pageidautų, kad A. Brazauską premjero poste pakeistų nušalintas prezidentas Rolandas Paksas. Jį dažniau rinkosi mažiau išsimokslinę bei mažesnes pajamas turintys respondentai, rusų ir lenkų kilmės lietuviai, ne tik Liberalų demokratų, bet ir Darbo partijos šalininkai.

Kiti gyventojų į premjerus dažniau sūlomi politikai: Artūras Paulauskas (9,1 proc.), Andrius Kubilius (8 proc.), Petras Auštrevičius (8 proc.). Mažiau pageidaujami šiuo metu valdančių partijų vadovai: Kazimiera Prunskienė (7,1 proc.) ir Viktoras Uspaskichas (5,3 proc.). Dabartiniam premjerui A. Brazauskui šį darbą dar kartą patikėtų vos 2,3 proc. lietuvių. Tuo metu pernai rugsėjį gyventojai nematė jokios stipresnės alternatyvos dabartiniam ministrui pirmininkui. Tąkart net 29,4 proc. lietuvių, norėjusių Vyriausybės kaitos, manė, kad ir naujo ministrų kabineto vadovu turėtų likti A. Brazauskas.

Kas turėtų vadovauti naujam ministrų kabinetui?

D. Grybauskaitė   25,10 proc.
R. Paksas 11,60 proc.
A. Paulauskas 9,10 proc.
A. Kubilius 8,00 proc.
P. Auštrevičius 8,00 proc.
K. Prunskienė 7,10 proc.
V. Muntianas 6,80 proc.
E. Gentvilas 5,70 proc.
V. Uspaskich 5,30 proc.
Z. Balčytis 4,10 proc.
I. Degutienė 2,70 proc.
A. Brazauskas 2,30 proc.
A. Zuokas 1,10 proc.
Kitas 3,00 proc.