Pilietinės galios indekso 2023 m. tyrimo rezultatų pristatymas

  • Pradžios Data: kovo 20, 2024
  • Pabaigos Data: kovo 20, 2024

Pilietinės galios indekso 2023 m. tyrimo rezultatų pristatymas

Maloniai kviečiame į 2023 m. Pilietinės galios indekso tyrimo pristatymą, kuris vyks 2024 m. kovo 20 d. (trečiadienį) 10.00 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Gedimino pr. 51, Renginių erdvėje (III a., 305 aud.), Vilnius. Pristatymas taip pat bus transliuojamas Pilietinės visuomenės instituto „Facebook“ paskyroje (https://www.facebook.com/civitas.lt/).

Pristatymo metu bus aptarta, kokia yra ir kaip per 2023 m. pakito Lietuvos visuomenės pilietinė galia. Kaip, kiek ir kuriose veiklose kito mūsų pilietinis aktyvumas? Ar keitėsi požiūris į piliečių ir visuomeninių organizacijų galią paveikti svarbius visai visuomenei ar atskiroms jos grupėms sprendimus? Ar kito su pilietine veikla siejamų rizikų vertinimas? Po iššūkių pilnų 2020-2022 m. ir jais stebėtos išskirtinės PGI dinamikos, svarbu įvertinti naujausias 2023 m. tendencijas.

2023 m. Pilietinės galios indekso tyrime, šalia Lietuvos visuomenės pilietinės galios indekso, pasitelkus reprezentatyvią Lietuvos mokytojų apklausą, apskaičiuotas ir Lietuvos mokytojų pilietinės galios indeksas. Kokia jo reikšmė ir kaip ji pakito nuo 2019 m.? Ar, kiek ir kuo Lietuvos mokytojų pilietinė galia skiriasi nuo visos visuomenės? Mokytojų apklausoje taip pat teirautasi ir apie jų savijautą darbe, įvairių teigiamų ir neigiamų darbo aspektų vertinimą, profesijos prestižą bei 2023 m. rudenį vykusius mokytojų streikus dėl atlyginimų ir darbo sąlygų.

Atskiras dėmesys šių metų tyrime buvo skirtas Lietuvos visuomenės pasirengimui ekstremaliosioms situacijoms ir supratimui apie savo vietą valstybės gynyboje. Kiek esame pasirengę ekstremaliosioms situacijoms? Kokią matome savo vietą valstybės gynyboje? Ar ir kaip šiais aspektais iš visos visuomenės išsiskiria mokytojai ir aktyvūs piliečiai, visuomeninių organizacijų nariai?

Renginio metu taip pat kviečiame diskusijai būtent apie paskutinįjį tyrimo fokusą – visuomenės ir konkrečių atskirų jos grupių pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir supratimui apie savo vietą valstybės gynyboje. Diskusijoje dalyvaus Nacionalinio krizių valdymo centro prie LRV vadovas Vilmantas Vitkauskas, Nacionalinės NVO koalicijos direktorė Gaja Šavelė, Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Tomas Godliauskas, Nacionalinės visuotinės gynybos koordinavimo tarybos narys, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas doc. dr. Deividas Šlekys ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Strateginio planavimo skyriaus vyriausioji patarėja dr. Rita Dukynaitė. Diskusiją moderuos 15min vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis.

Pilietinės galios tyrimo rezultatus pristatys Pilietinės visuomenės instituto ekspertai: dr. Ieva Petronytė-Urbonavičienė, dr. Rūta Žiliukaitė, prof. Ainė Ramonaitė ir dr. Mindaugas Degutis.

2023 m. Pilietinės galios indekso tyrimą rėmė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Reprezentatyvias Lietuvos visuomenės ir Lietuvos mokytojų apklausas tyrimui atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „VILMORUS“, 2023 metų lapkričio mėn. 22 d. – gruodžio mėn. 2 d. „akivaizdinio“ interviu metu apklausęs 1042 Lietuvos gyventojus, o 2023 m. lapkričio mėn. 24 d. – gruodžio mėn. 11 d., pildant klausimyną atsiųstoje nuorodoje – 409 Lietuvos mokytojus visose Lietuvos savivaldybėse.

Lietuvos pilietinės galios indeksą pagal mokslininkų Rūtos Žiliukaitės, Ainės Ramonaitės ir Mindaugo Degučio parengtą metodiką Pilietinės visuomenės institutas matuoja nuo 2007 metų.

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis į Ievą Petronytę-Urbonavičienę, el. p. ieva@civitas.lt.

Laukiame Jūsų!

Pilietinės visuomenės institutas
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija