Pilietinių organizacijų pasiūlymai Respublikos Prezidentui dėl Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo skaidrumo ir veiksmingumo

  • vasario 21, 2006
  • Naujienos

Gerbiamasis Pone Respublikos Prezidente,

Norime atkreipti Jūsų, kaip valstybės vadovo, dėmesį į Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo Lietuvoje problemas.
Viešumo ir skaidrumo stokojantys Vyriausybės sprendimai skirstant ES lėšas vis labiau darosi panašūs į  valdžios elgesį skandalingais, daug nuostolių valstybei ir piliečiams atnešusiais EBSW veiklos metais. Lietuvos piliečiams iki šiol nėra pateikta nei kritinė ligšiolinės ES strukūrinės paramos panaudojimo analizė, nei būsimos ES paramos 2007-2013 metais panaudojimo konkretūs tikslai ir uždaviniai. Lietuvos Vyriausybė kol kas ignoruoja pilietinių organizacijų teikiamus pasiūlymus imtis esminių priemonių ES lėšų įsisavinimo skaidrumui ir efektyvumui užtikrinti. Pastebime, kad dabartiniai politikų ginčai dėl šios paramos skirstymo, kuriuose ir Jums tenka  dalyvauti, labiau primena grupuočių karus, o ne civilizuotos demokratinės valdžios elgesį.

Todėl kviečiame Jus, Pone Prezidente, tapti moderatoriumi tarp visuomenės ir valdžios bei sutelkti visas valstybės vadovui įstatymų duotas galias, kad ES parama būtų  sąžiningai panaudota bendrai tautos gerovei.

Mes siūlome Jums paprašyti Vyriausybės esmingai patobulinti Lietuvos 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategijos projektą. Kol kas Vyriausybė nėra aiškiai įvardinusi, kokių konkrečių Lietuvos plėtros tikslų bei uždavinių ir kokiomis priemonėmis bus pasiekta, panaudojus ES struktūrinę paramą 2007-2013 metais. Tai padaryti yra būtina. Labai svarbu patobulintą Strategijos projektą kuo plačiau paskelbti, kuo išsamiau aptarti su visuomene ir pasiekti, kad dėl konkrečių Lietuvos plėtros tikslų ir uždavinių būtų rastas Vyriausybės, parlamentinių partijų ir visuomenės susitarimas.

Taip pat kviečiame Jus, Pone Prezidente, paraginti Vyriausybę netvirtinti Strategijos įgyvendinimo Veiksmų programų finansinių proporcijų tol, kol nebus Strategijoje aiškiai apibrėžti Lietuvos plėtros tikslai bei uždaviniai ir priemonės jiems pasiekti. Europos Sąjungos struktūrinės paramos dalybos, neturint aiškių jos panaudojimo tikslų ir viešai neišdėsčius šių tikslų visuomenei, kertasi su europiniais demokratinės politikos principais ir bendros Lietuvos gerovės siekiu.

Kartu su Strategija ir Veiksmų programomis būtina parengti ir įgyvendinti papildomas skaidrumo užtikrinimo priemones įsisavinant ES struktūrinę paramą. Tokių priemonių rinkinį pilietinės organizacijos šių metų sausio 30 dieną jau yra pasiūliusios Jums, Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui ir finansų ministrui.

Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba šiuo metu nėra pajėgi užkirsti kelio galimam piktnaudžiavimui skirstant ir įsisavinant ES struktūrinę paramą, nes jos vadovas tiesiogiai pavaldus valdančiosios daugumos deleguotam vidaus reikalų ministrui. Todėl reikalinga kur kas didesnį vaidmenį prižiūrint ES lėšų panaudojimą skirti Specialiųjų tyrimų tarnybai, ją papildomai sustiprinus.

Pagarbiai,

Liutauras Kazlavickas,
Lietuvos studentų sąjungos viceprezidentas,
atstovaujantis trisdešimt vienai pilietinei organizacijai:

Ateitininkų federacijai, Atviros Lietuvos fondui, Aukštojo mokslo tarybai, Baltijos labdaros fondui, Bendruomenių kaitos centrui, Europos studentų teisininkų asociacijai ELSA, Grupei už Nacionalinio susitarimo įgyvendinimą, Lietuvos aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicijai, Lietuvos demokratinės politikos institutui, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungai, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungai, Lietuvos mokinių parlamentui, Lietuvos mokslų akademijai, Lietuvos moksleivių sąjungai, Lietuvos nacionalinei vartotojų federacijai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijai, Lietuvos studentų sąjungai, Lietuvos studentų atstovybių sąjungai, Lietuvos Sąjūdžiui, Lietuvos švietimo tarybai, Lietuvos tėvų forumui, Nacionalinės plėtros institutui, Pilietinių iniciatyvų centrui, Pilietiniam judėjimui „Kitas pasirinkimas“, Pilietinės visuomenės institutui, Scenos meno kūrėjų asociacijai, „Transparency International“ Lietuvos skyriui, Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijai, Vilniaus kolegijai, Žinių ekonomikos forumui, Žmogaus teisių stebėjimo institutui.