- balandžio 13, 2015
- Naujienos
Lietuvos gyventojai žino nedaug būdų, kaip gali dalyvauti priimant viešuosius sprendimus šalyje – rodo Pilietinės visuomenės instituto užsakymu atliktos gyventojų apklausos duomenys.
Nors bent apie vieną įsitraukimo į viešųjų reikalų tvarkymą būdą yra girdėję 86 proc. gyventojų, dauguma jų žino tik tokias tradicines įsitraukimo į sprendimų priėmimą formas kaip referendumai (75 proc.), peticijos (64 proc.), kreipimasis į politikus (52 proc.), mitingai, piketai (75 proc.), politinių partijų veikla (52 proc.). Apie kitus būdus daryti įtaką viešųjų sprendimų priėmimui didžioji dalis gyventojų nėra girdėję. Pavyzdžiui, apie viešąsias konsultacijas yra girdėję tik 34 proc. (55 proc. – nėra girdėję), apie elektroninius valdžios vartus girdėjo 31 proc., apie pilietinės įtakos interneto svetaines (tinklapius, kuriuose galima sekti informaciją apie institucijų veiklą, pranešti apie matomas problemas ir pan.) – 41 proc., interneto puslapį www.parasykjiems.lt žino 20 proc.
Respondentų atsakymai į klausimą, ar teko girdėti apie išvardintus būdus daryti įtaką viešųjų sprendimų priėmimui
Tai, kad pakankamai nedidelė gyventojų dalis žino apie įvairias savo galimybes daryti įtaką sprendimų priėmimo procesui, sudaro rimtą pagrindą susirūpinti valstybės, savivaldybių institucijų, pilietinės visuomenės stiprinimo srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovams. Žinoma, domėjimasis viešaisiais reikalais yra paties piliečio ir teisė, ir pareiga, tačiau norint sustiprinti, suaktyvinti Lietuvos pilietinę visuomenę, ugdyti demokratinę kultūrą, valdžios sektorius taip pat turi prisiimti atsakomybę ir dėti pastangas, kad kuo platesnė šalies gyventojų dalis būtų informuota apie viešuosius reikalus ir galimus įtakos darymo bei dalyvavimo įrankius. Greta būtinų valstybinio sektoriaus pastangų, verta atkreipti dėmesį, jog geresnio visuomenės grupių interesų atstovavimo siekiantis nevyriausybinis sektorius bei jo atstovai taip pat turėtų būti suinteresuoti ir aktyviai siekti didesnio piliečių įsitraukimo, kuris be savo teisių ir galimybių dalyvauti išmanymo yra menkai tikėtinas.
Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“.