Latviją ir Lenkiją lietuviai laiko draugiškiausiomis valstybėmis

  • lapkričio 13, 2006
  • Naujienos

Lietuvių įsitikinimu, geriausios Lietuvos draugės bei sąjungininkės yra kaimynės Latvija ir Lenkija. Tai parodė Pilietinės visuomenės instituto (PVI) užsakymu šių metų spalį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Prašomi pasakyti, kurios penkios šalys yra geriausi Lietuvos draugai ir sąjungininkai, net 61 proc. apklaustųjų nurodė Latviją, o 53 proc. – Lenkiją. 45 proc. gyventojų teigė, kad draugiškiausia Lietuvai esanti Estija. Lietuvių simpatijos šioms trims valstybėms yra ypatingai stiprios.

Kitas šalis geriausiomis Lietuvos sąjungininkėmis laiko kur kas mažiau piliečių. Palankiai lietuviai vertina Didžiąsias NATO ir ES valstybes – Vokietiją (25 proc.), Didžiąją Britaniją (24 proc.) ir JAV (24 proc.). Kas penktas lietuvis (21 proc.) savo simpatijas skiria Islandijai – pirmajai Lietuvos nepriklausomybę pripažinusiai šaliai. Nemažai piliečių draugiškiausiomis Lietuvai valstybėmis laiko Airiją (20 proc.) bei Šiaurės Europos šalis – Švediją (18 proc.), Daniją (10 proc.), Suomiją (7 proc.), Norvegiją (6 proc.). Iš Rytų šalių draugiausiai lietuvių simpatijų sulaukia Ukraina (16 proc.), gerokai mažiau – Rusija (6 proc.), Baltarusija (5 proc.) ir Gruzija (3 proc.).

Šie duomenys,  pasak visuomenės geopolitines nuostatas tiriančių PVI ekspertų, neigia gana paplitusią  nuomonę, kad lietuvių palankumą daugeliu atvejų pasidalina Rusija ir JAV.
Pastebėtina, kad nėra vienodi skirtingos kilmės ir skirtingų politinių įsitikinimų lietuvių požiūriai į draugiškiausias Lietuvai šalis. Lenkų kilmės lietuviai gerokai palankiau vertina ne tik Lenkiją (68 proc.), bet ir Latviją (65 proc.) bei Estiją (54 proc.). Rusų kilmės lietuviai itin pabrėžia Lenkijos (65 proc.), tačiau skeptiškiau vertina Latvijos (46 proc.) ir Estijos (28 proc.) draugiškumą. Rusakilmiai piliečiai daug palankesni Didžiajai Britanijai (34 proc.) bei JAV (32 proc.). Tačiau gerokai mažiau tarp lenkų ir rusų kilmės žmonių sulaukia simpatijų Vokietija (po 18 proc.) bei Islandija (12 proc. rusų, ir tik 6 proc. lenkų kilmės piliečių). Rusų kilmės lietuviai dukart palankiau nei kiti Lietuvos piliečiai vertina Ukrainą (29 proc.). Net 15 proc. lenkų kilmės lietuvių draugiška Lietuvai šalimi laiko Rusiją, tarp rusakilmių tokios nuomonės laikosi 9 proc., tarp lietuvių kilmės piliečių – tik 4 proc.

Tvarkos ir teisingumo partijos rėmėjai gerokai dažniau nei kitų politinių jėgų šalininkai minėjo Latviją (70 proc.), tuo tarpu Valstiečių liaudininkų partijos rėmėjai labiau už kitus simpatizuoja Lenkijai (68 proc.). JAV ir Islandiją draugiškiausiomis Lietuvai šalimis laikė išskirtinai daug Tėvynės sąjungos rėmėjų (atitinkamai 37 ir 35 proc.). Islandijai palankių piliečių mažiausia yra tarp Darbo partijos rėmėjų – vos 8 proc. Airiją Lietuvos drauge dažniau už kitus vadino Valstiečių liaudininkų rėmėjai (31  proc.), Švediją kaip Lietuvos sąjungininkę dažniausiai minėjo Tėvynės sąjungos šalininkai (28 proc.).