Jonas Ohman: karo atveju ginklai nėra svarbiausias dalykas

  • spalio 26, 2015
  • Naujienos

Spalio 22 d. Pakruojo Civitas klube viešėjo režisierius, žurnalistas, Ukrainai pagalbą teikiančios savanoriškos organizacijos „Blue Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohman. Kalbėdamas tema „Paprastas žmogus vs. Gruobuoniai – pilietinė visuomenė karo ir konfliktų atveju“, lektorius dalijosi patirtimi iš arti matant karo veiksmus Ukrainoje bei išskyrė pamokas, kurios būtų vertingos Lietuvos visuomenei.

Pasakojimą iliustruodamas vaizdais iš Ukrainos karštųjų karo taškų, susirinkusiems pakruojiškiams J. Ohman akcentavo, kad vykstant karo veiksmams itin svarbus ryšys tarp visuomenės ir karių. „Ginklai nėra svarbiausias dalykas. Labai svarbu, ar karys yra pakankamai aprūpintas tinkamais drabužiais, maistu ir kitomis priemonėmis. Karo atveju turi prisidėti visi, kitaip nieko nebus. Patrankos ir šarvuočiais neišgelbės“ – kalbėjo Civitas lektorius. Tai, anot pranešėjo, iliustruoja ne vien šiandienos Ukrainos įvykiai, bet ir istorinė Lietuvos patirtis – kai vykstant partizaniniam karui, į mišką išėjusiems vyrams padėdavo ištisi kaimai ir „įprastame gyvenime“ pasilikę žmonės – be jų paramos pasipriešinimas būtų trukęs daug trumpiau.

J. Ohman taip pat pabrėžė visuomenės švietimo svarbą – kad kuo daugiau gyventojų domėtųsi ir orientuotųsi tiek geopolitinėje situacijoje, tiek gebėtų suprasti procesus šalies viduje, atskirti, ko siekia viena ar kita politinė, visuomeninė grupė, esant reikalui žinotų, kokių veiksmų gali imtis, būtinas visuomenės informavimas šiais klausimais nuo mažų dienų. Drąsindamas Pakruojo klubo narius, lektorius sakė: „Mes labai retai tikim, kad galim daryti pokytį. Jūs kartais nesuvokiat, kokie didingi galite būti. Jeigu pilietinė visuomenė ir valdžia gali rasti bendrą kalbą – esi nenugalimas“.

***
Renginys organizuojamas įgyvendinant projektą „Sąmoningas ir aktyvus piliečių dalyvavimas viešajame gyvenime“, finansuojamą Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO programos Lietuvoje.

EEA+Grants+-+JPG